Staff Directory

Most staff can be reached by email. Please allow 1-2 days for a response. If you have an urgent concern about your student, please call the school office.

Administrative

Darren Bland

Principal

Annette Chambers

Registrar

Kyle Mabry

Assistant Principal

Jolie Richard

Office Manager

Karen Robinson

Administrative Assistant/Attendance

Counseling Staff

Leah Bregar

Counseling Assistant

Deborah Harry

Counselor

Custodial Staff

John Eaton

Campus Steward

Bob Finneran

Maintenance Lead

Matt McCullough

Maintenance

Student Support Staff

Keenan Biel

Educational Assistant

Ben Deardurff

Building Technology Assistant

Michael Eck

Educational Assistant

Sarah Farrell

Library Media Assistant

Carol Feyerherm

Kitchen Manager

Andrea Hackett

Speech Services

Chelsea Henson

Health Services Assistant/Education Assistant AVID

Ashley Maxwell

Educational Assistant

Tami Montfort

Food Service Assistant

Nathan Morales

Educational Assistant

An Nguyen

Food Service

Kathryn Paley

Reading Specialist

Ty Smith

Behavior Support

Jacob Stark

Behavior Support

Holly Steel

Educational Assistant

Travis Vincent

Educational Assistant

Robyn Voice

Food Services Assistant

Dana Zandonella

Food Services Assistant

Teaching Staff

Jeremy Adams

7th Grade Science

Sandy Bell

6th Grade Social Studies and Science

Tamara Benning

8th Grade Language Arts and Social Studies

Tom Berrey

6th Grade Seminar/Special Ed

Jasmin Bethel

Spanish

Katelyn Burwell

Science, Technology, Engineering, and Mathematics

Melissa Cadotte

7th Grade Language Arts and Social Studies

Jared Callis

8th grade Mathematics and Digital Media

Ian Ciechanowski

7th grade AVID, 66th grade Social Studies and 6th grade seminar

Jennifer Davis

8th Grade Science

Isley Dumble

PE/Health and AVID

Angela Garcia

English, Language, and Development

Eric Gower

Mathematics

Andrea Griffin

Alternative and Special Education

Marganne Huang

Geometry

Roxie Huffaker

Math, 6th grade seminar, AVID/RTI Coordinator

Kara Janney

7th & 8th grade Language Arts

Alexis McQuillan

Alternative Education

Alex Mowery

6th grade Language Arts and PE

Sheila Mulligan

6th Grade Mathematics

Theresa Parrott

7th Grade Language Arts and Social Studies

Sarah Perkins

Band and Orchestra

Sarah Perkins

Band and Orchestra

Karmen Tessier

7th grade Physical Education and Health

Chris Thornburgh

8th grade AVID, 6th Grade Language Arts and Seminar

Don Tucker

8th Grade Social Studies and Criminology

Elizabeth Wieland

6th Grade Science and Theater Arts

Teresa Wydronek

7th Grade Math and 6th grade Seminar